Bezplatné zapůjčení wattmetru a chytré zásuvky
Pro zapůjčení wattmetru nebo chytré zásuvky navštivte prosím osobně ECČB. Na základě prokázání se občanským průkazem a uhrazení zálohy ve výši 200,- Kč, kterou při vrácení wattmetru obdržíte zpět, vám wattmetr zapůjčíme na dobu dvou týdnů (po dohodě je možné i na dobu delší). Přístoje poštou nezasíláme.
Nově máme pro vás k zapůjčení chytrý wattmetr EMOS P5805, který změří napětí, proud, frekvenci i odebíraný výkon.
Můžete si na něm nastavit ceny elektřiny a hodnoty emisí CO2 a zobrazit si náklady na provoz spotřebiče pomocí grafu a to za posledních 7 dnů, 7 týdnů nebo 7 měsíců.
Máme pro vás k zapůjčení také chytrou zásuvku TP-LINK Tapo P115 s funkcí měření spotřeby elektrické energie, která poskytuje přehled o celkové i okamžité spotřebě elektřiny. Toto můžete využít ke snížení nákladů na energii. Chytrá zásuvka tak přináší úsporu peněz a energie prostřednictvím monitorování a optimalizace spotřeby elektřiny.
Jak měřit wattmetrem spotřebu různých přístrojů?
Wattmetr je zjednodušeně řečeno elektroměr do zásuvky.
Wattmetr je malá krabička, která se zasune do zásuvky a do ní se napojí jakýkoliv elektrospotřebič se zástrčkou. Wattmetr pak měří, kolik wattů přístroj odebírá, přepočítá, kolik peněz stojí jeho provoz za hodinu, kolik energie odebere za určitou dobu atd.
Wattmetr nám pomůže najít skryté "žrouty" elektřiny v naší domácnosti.
U chladniček, televizorů, mrazáků a podobných spotřebičů s relativně pravidelným a stálým provozem doporučujeme spotřebu měřit po dobu 3 dnů (72 hodin).
U myček, praček, sušiček a podobných spotřebičů se spotřeba měří při průměrném cyklu, tedy např. u sušiček je to usušení bavlněného prádla, které v suchém stavu váží 1 kg. U praček při praní na teplotu 60° C.
Změřte si spotřebu elektřiny všech elektrospotřebičů ve vaší domácnosti. Věnujte každému z nich alespoň pár minut a změřte si okamžitý příkon ve wattech. Pokud okamžitý příkon vynásobíte 8.760, dostanete roční příkon v kWh. A konečně po vynásobení cenou za 1 kWh zjistíte náklady na roční provoz spotřebiče.
Pokud nechcete zapomenout na žádný spotřebič, doporučujeme projít podél zdí v každém pokoji a podívat se, co je do které zásuvky zapojeno.
Spotřeba elektřiny v domácnosti je závislá na provozu celé řady domácích elektrospotřebičů. Je dobré vědět, který elektrospotřebič je tím největším konzumentem elektřiny.
Přímo na přístroji lze pak při měření stiskem tlačítek vyvolat a vidět následující údaje:
- napětí (V), proud (A) a frekvence (Hz)
- činný výkon (W), zdánlivý výkon (VA) a činitel výkonu (cosPHI)
- záznam Min-/Max- v hodnotách V, A, Hz, W, VA a cosPHI
- celková spotřeba energie (kWh), spotřeba nákladů (cost) tarif 1 a 2
- denní spotřeba (kWh, cost ½), prognóza na 9 dní
- čas záznamu (REC-time) a provozní doba (ON-time)
- rozpočet nákladů na měsíc a na rok
- zobrazení času a data
- zobrazení zbývající velikosti paměti (MEM in %)
Kdo jsme a co děláme?
JSME ODBORNÍCI NA ÚSPORY ENERGIE
Již více než 20 let radíme nejen Jihočechům, jak správně postavit nebo zrekonstruovat dům, aby byl energeticky úsporný. Zájemci s námi konzultují také vytápění a vše další okolo stavby. K tomu pomáháme lidem získat dotace. Rádi pomůžeme i vám!
SLEDUJTE ECČB NA FACEBOOKU
SLEDUJTE ECČB NA YOUTUBE